Jalgratta kevadhooldus, see on imelihtne!

Kevad on ammu käes ja isegi ilmad peagi soojad. Viimane aeg jalgratas välja ajada ning igapäevasesse kasutusse võtta! Kas on vaja teha ka väike hooldus? Loomulikult! Selleks, et Sinu kaherattaline sõber kestaks kaua tuleb jalgratast hooldada kasutusperioodil minimaalselt kord kuus, rummusisese käiguvahetajaga mudeleid paari kuu tagant.

Millised hooldusprotseduurid tuleks enne uue hooaja algust läbi viia? Sõltub mis seisus jalgratas talvekorterisse sai pandud.

Variant A: enne talvekorterisse panekut sai jalgratas puhtaks nühitud ja õlitatud. Käigu- ja piduritrossid “lahti lastud”.

Suurepärane! Sel juhul õlita veidi ketti, tõmba trossid vinna, pumpa kummid ja sõit võib alata! Kummide pumpamisest täpsemalt – rõhuvahemik on märgitud väliskummile. Hea on omada manomeetriga jalgrattapumpa. Nii saab hea ülevaate sellest, kui palju rõhku kummides parajasti on.

Variant B: jalgratas läks keldrisse nii nagu viimaselt sõidult saabus.

Tuleb omajagu vaeva näha! Esmalt tuleb jalgratas puhtaks nühkida. Õli, tavott ja mustus kipuvad talve jooksul eriti kõvasti liikuvosade külge klammerduma. Seetõttu on lihtne lahendus kasutada spetsiaalseid puhastusvahendeid, näiteks Easyclean. Sobib ka tavaline rasva eemaldav tugevamat sorti nõudepesuvahend, näiteks Fairy. Nühkimiseks tasub kasutada lappe ja/või harjakesi. Kõige olulisem on hoida puhtana hammasrattad ning käiguvahetajad. Suurema pori/mustuse eemaldamiseks võib kasutada ka survepesu. Seejuures tuleb silmas pidada seda, et tugev veesurve ei kahjustaks ratta tundlikke osi, näiteks laagreid.

Edasi – õlitamine. Peale pesu tuleb üle õlitada kõik jalgratta osad, kust puhastamise järel sai õli maha nühitud – eelkõige kett, hammasrattad ja käiguvahetajad.

Ketile tuleb tilgutada õli kogu ulatuses. Õli peaks eelkõige minema keti lülide vahele. Peale õlitamist tuleb kett taas kaltsuga üle tõmmata sest üleliigne õli hakkab mustust koguma. NB! Kasuta keti õlitamiseks vaid spetsiaalselt selleks ettenähtud jalgratta ketiõli.

Kodustes tingimustes jalgratta kevadhoolduse tegemiseks on vaja järgnevaid vahendeid:

  • ketiõli (märja ilma oma)
  • jalgratta puhastamise hari või kalts
  • puhastusvahend, sobib ka rasva eemaldav tugevamat sorti nõudepesuvahend, näiteks Fairy
  • mutrivõtmete komplekt
  • kruvikeeraja

Pidurite ja käikude kodusest hooldamisest saad lugeda meie varasemast postitusest.

Kui kõik see tundub liialt keeruline või tülikas siis alati on valmis aitama Velomarketi jalgratta töökoda.